Обявление

На 29.09.2016г. в залата на Общинска администрация се проведе обществено обсъждане във връзка с изготвен „Общ устройствен план – предварителен проект – Община Момчилград”.
Защо е необходимо да се изготви „Общ устройствен план”: Устройственото планиране на общината е в пряка зависимост от обществено-икономическите условия и законовата уредба. Наличието на план /ТУП/ разработен в края на 70-те години на миналия век , в никакъв случай не означава, че общината има планова основа, решаваща случващите се обстоятелства и проблеми, особено в извън градската територия.
Условията и прогнозите, за които плана е разработен, са изменени и управлението на населените места и извън селищни територии не може да се осъществява чрез него.
Влезлият в сила през 2001 година Закон за устройство на територията и съпътстващите го нормативни актове, поставя допълнителни условия за обема и съдържанието на този вид устройствени планове.
Всичко това налага изработването на нов Общ устройствен план на Община Момчилград.
Мотивите за възлагане на задачата са необходимостта от създаване на законовите предпоставки за структуриране и преструктуриране на територията, определяне на териториални приоритети за развитие, изискванията на ЗУТ за устойчива териториално — устройствена основа за реализация на инвестиционните програми и намерения на Общината и инвеститорите, които имат интереси свързани с територията й, както и за цялостното подобряване на жизнената среда с опазване и развитие на природните дадености и ресурси на територията.
Целите и приоритетите в развитието на Община Момчилград., заложени в приетите и действащи стратегически и планови документи налагат мобилизирането на целия местен потенциал — човешки, инвестиционен, териториален за да може да се постигне търсеното ускоряване на развитието на общината. Разширяването на урбанизираните територии се обосновава с прилагането на по-високи стандарти за различните функционални системи и устройствени среди. Наред с това идват възможностите и задълженията за опазване на околната среда, възможностите за развитие на туризма (с акцент на спортния и културно - историческия туризъм), възможностите за ефективно използване на природните ресурси, възможностите за задоволяване на нуждите на бизнеса и др. Същите следва да бъдат доказани и утвърдени с анализи и прогнози, свързани с изработването на нов Общ устройствен план на общината.
Общият устройствен план на дадена община е стратегически документ от регионално значение, а в определени случаи и в национален аспект, който дава конкретни предвиждания за развитие на територията на общината. Той свежда всички стратегически документи от по-високо ниво на териториално ниво и фактически дава отражение на прогнозите на тези документи върху развитието на територията на общината. Общия устройствен план се явява ключов документ за постигане на устойчиво развитие на общината.
В резултат на желаното постигане на устойчиво развитие и на съществените промени настъпили в социално — икономическите условия през последните години, възниква необходимост от прилагане на качествено нови принципи и практически подходи в устройственото планиране, които следва да отчитат:
• качествено нови условия в развитието на различните видове среди - нормативно - правна, икономическа, социална, информационна, устройствена;
• равнопоставеност във формите на собственост;
• различни подходи при определяне цените на поземлените ресурси с използване на пазарните критерии за търсенето и прилагането;
• възможности за инвестиционна инициатива и еднакви условия и баланс на интересите на всички участници в устройствения процес.
Необходимостта от наличието на актуални устройствени планове на населените места и на териториални общности се обосновава и от редица изисквания, които са заложени в условията за финансиране на конкретните проекти и програми по линия на Националните оперативни програми и други финансови инструменти. Едно от основните изисквания за ползване на ресурсите по финансовия инструмент JESSICA (Съвместно европейско подпомагане за устойчиво развитие на градските ареали) -инициатива на Европейския съюз, Европейската инвестиционна банка и Банката за развитие на Съвета на Европа и др. п. - е наличието на актуален общ устройствен план. Аналогични изисквания съществуват и по отношение на проекти, свързани с градското развитие, финансирани по Оперативна програма "Регионално развитие".
Заинтересованите граждани да могат до 17 Октомври 2016г. да заявят писмени предложения и мнения.

Печат Е-мейл

Побратимени общини

Община ИзмитГоляма Община БурсаОбщина Байрамич

Община БорноваОбщина Язмос